Czy są jakieś sprawdzone sposoby żeby nakłonić dziecko do pracy w domu? Nasz syn dobrze pracuje w poradni z panią logopeda, a gdy my próbujemy coś zdziałać jest zniechęcony i buntuje się.

Data publikacji: 10-01-2012

Warto pamiętać o tym, żeby ogrom wysiłku, jaki wkładamy w rehabilitację dziecka dla niego samego był zabawą. Owszem, dziecko 4-letnie powinno już wiedzieć, że spotkania z logopedą służą czemuś więcej niż tylko zabawie, ale mimo wszystko przede wszystkim musi być dla niego przyjemnością. To prawda, że wiele zabaw stanowi prawdziwe wyzwanie i sprawia trudność, ale to Państwa i terapeutów zadaniem jest praca nad wysoką samooceną i wzmacnianiem każdej próby udzielenia prawidłowej odpowiedzi.

W zależności od wieku dziecka warto wypracować system kilku/kilkunasto-minutowych spotkań. Dziecko nie jest wtedy zaskakiwane i wie, że codziennie przez  10/15 minut będzie BAWIĆ SIĘ z mamą lub tatą i wykonywać ciekawe zadania.  Nie należy zapraszać dziecka do „pracy / terapii” – to dla dzieci abstrakcyjne pojęcia. Warto zastanowić się nad systemem gratyfikacji. Mowa nie o prezentach materialnych, ale o grze z mamą w ulubioną grę planszową lub zdobywaniu punktów na stworzonej przez rodziców tablicy. W zależności od preferencji dziecka punktami mogą być lalki, wagoniki, dinozaury, itp.

Proponujemy spróbować popracować na naszym programie. Jest dla dzieci bardzo atrakcyjny i przykuwa ich uwagę. Może stanowić uzupełnienie prowadzonej przez Państwa na terenie domu terapii i być w pewien sposób nagrodą.

Powróć do listy pytań
Dr n. med. Jarosław Sova
Zadaj pytanie logopedzie ! Jeśli masz jakieś pytanie wyślij je na adres (podany niżej). Odpowiemy w ciągu 24 godzin.

Izabela Borkowska – logopeda, pedagog specjalny, absolwentka logopedii na Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz Podyplomowego studium diagnozy i terapii pedagogicznej. Pracuje z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym na terenie warszawskich  przedszkoli. Pracuje z dziećmi niedosłyszącymi, prowadzi terapię dyslalii, opóźnionego rozwoju mowy. 

Każdą wolną chwilę wykorzystuje na dobrą książkę, spotkanie z przyjaciółmi i  podróże – bliższe jak i dalsze. Lubi swoją pracę, w związku z tym chętnie rozwija się. Jest zwolenniczką pracy tradycyjnymi metodami w połączeniu z innowacyjnymi, które idą z duchem czasu. Szanuje odmienność każdego swojego podopiecznego.

logopedia - ćwiczenia logopedyczne - niedosłuch u dzieci - rehabilitacja słuchu i mowy KtoToMówi.pl © 2011
Korzystanie z witryny ktotomowi.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies.Zaakceptuj i zamknij ten pasek